Papilomas: simptomi, cēloņi, diagnostika, ārstēšana un profilakse

Papilomas ir mazi ādas veidojumi, kas rodas dažādās ķermeņa daļās. Īpaši bieži tos var novērot vietās, kur āda ir pakļauta berzei (piemēram, uz kakla, cirkšņa zonā utt. ). Šādu izaugumu parādīšanās iemesls ir tikai viens - tas ir cilvēka papilomas vīruss. Diezgan izplatīta infekcija, kas 90% gadījumu tiek pārnesta seksuāli. Tieši šī patoloģija provocē papilomu parādīšanos imunitātes samazināšanās vai vairāku nelabvēlīgu faktoru iedarbības laikā.

Ļaujiet mums sīkāk apsvērt HPV problēmu un detalizēti saprast, kā ir vērts ārstēt papilomas un kad ir vērts izsaukt trauksmi.

Svarīgs!

Šajā rakstā sniegto informāciju nevajadzētu izmantot pašdiagnozei vai pašapstrādei. Lai veiktu pareizu diagnozi un ārstēšanu, vienmēr jākonsultējas ar ārstu.

Infekcijas veidi

HPV ir ārkārtīgi izplatītu un neviendabīgu DNS saturošu vīrusu grupa, kas ietekmē ādas un gļotādu epitēliju. Saskaņā ar statistiku, lielākā daļa infekciju notiek dzimumakta laikā. Turklāt infekcija var rasties gan vaginālā seksa laikā, gan orālā/anālā dzimumakta laikā.

Ir identificēti un aprakstīti vairāk nekā 190 papilomas vīrusu veidi. Katrs no tiem atšķiras par vairāk nekā 10% no tuvākā radniecīgā celma, kā dēļ klīniskais attēls var atšķirties (vai pat nebūt).

Vislielākais HPV inficēšanās un veselības aprūpes apmeklējumu procents ir pacientiem vecumā no 18 līdz 24 gadiem un no 25 līdz 31 gadiem. Piemēram, saskaņā ar jaunāko statistiku aptuveni 14, 5% ginekologa apmeklējumu meitenēm vecumā no 18 līdz 24 gadiem ir saistītas ar anogenitālo papilomu parādīšanos.

Liels procents infekciju notiek ar sadzīves līdzekļiem – saskaroties ar inficētas personas ādu vai gļotādām. Plaisu, griezumu vai citu epidermas bojājumu klātbūtne palielina infekcijas risku.

Bieži vien infekcija notiek dzemdību laikā – bērns inficējas no mātes dzemdību kanāla pārejas laikā. Tāpat nevar izslēgt pašinfekcijas risku. Tas rodas mehānisku ādas bojājumu rezultātā (piemēram, epilācijas laikā). Tā rezultātā parādās HPV klīniskās izpausmes, tas ir, kārpas.

Ir vērts atzīmēt, ka papilomas vīruss pieder antroponotiskiem patogēniem, tas ir, tā pārnešana ir iespējama tikai no cilvēka uz cilvēku. Ir konstatēts, ka HPV šūnas kādu laiku var saglabāties pat nolobītās ādas šūnās.

Cilvēka papilomas vīruss ir vienīgais, kas neiekļūst asinīs, tāpēc infekcijas process norit bez acīmredzama iekaisuma. Pēc inficēšanās patogēns inficē bazālā slāņa nenobriedušās šūnas, kas pēc tam iekļūst epitēlija šūnās. Infekciju bieži veicina mikrotrauma vai ādas un gļotādu iekaisuma klātbūtne, jo tas noved pie vietējās imunitātes samazināšanās.

Parasti HPV organismā atrodas hroniski, un inkubācijas periods pēc inficēšanās ilgst no vairākiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem.

Iekļūstot šūnā, vīruss izmanto šūnu sistēmas, lai ražotu savus proteīnus. Tiek sintezēti proteīni, kas atbalsta vīrusa DNS replikāciju. Vīrusu šūnas attīstās lēni, bet laika gaitā to sintēze var izraisīt onkogēnu parādīšanos, kas ir iesaistīti imūnreakcijā un iekaisumos. Tieši šie gēni var izraisīt ļaundabīgus procesus organismā. HPV dzīves ciklu var iedalīt šādos posmos:

 • vīrusa ievadīšana organismā;
 • DNS replikācija bazālā slāņa šūnās;
 • transformācija un ļaundabīgs audzējs (ļaundabīga deģenerācija);
 • vīrusu šūnu izolācija no epitēlija virsmas slāņiem (citu kontakta infekcijas iespējamība).
HPV vakcinācija

Izskata iemesli

Ļoti bieži cilvēka papilomas vīruss ir "guļ" stāvoklī, tas ir, tam nav ārēju izpausmju. Vīrusa DNS atrodas epitēlija šūnās brīvā stāvoklī, tāpēc spēj ražot vīrusa daļiņas. Šis process tiek pastiprināts ar imunitātes samazināšanos. Vairumā gadījumu infekcijas gaita ir asimptomātiska, jo darbojas šūnu imunitātes mehānismi. Tas ir, infekcijas ārējās izpausmes rodas tikai imunitātes samazināšanās laikā.

Šī iemesla dēļ papilomu parādīšanās uz ķermeņa parasti ir saistīta ar vairāku nelabvēlīgu faktoru ietekmi, tostarp:

 • Hronisku slimību saasināšanās.
 • Infekcijas slimības.
 • Vielmaiņas traucējumi.
 • Citas seksuāli transmisīvās infekcijas.
 • Smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana.
 • imūndeficīta stāvokļi.
 • Gremošanas trakta slimības.
 • Personīgās higiēnas noteikumu neievērošana.
 • Nepareizs uzturs.
 • Pastāvīgs stress.
 • Citi faktori, kas samazina imunitāti.

Gados vecāki cilvēki ir pakļauti paaugstinātam riskam, jo imūnsistēma ar vecumu darbojas sliktāk, tāpēc tā nevar aizsargāt pret dažādu kaitīgo organismu ietekmi. Arī papilomas var kļūt par izplatītu problēmu bērniem, kas inficēti ar HPV. Bērna neattīstītā imunitāte nespēj tikt galā ar vīrusu, kas izraisa dažādas izpausmes uz ādas.

Sievietēm grūtniecība ir riska faktors. Šajā brīdī notiek dabisks imūnsistēmas nomākums, kā rezultātā papilomas parādās dažādās ķermeņa daļās. Tāpēc nav pārsteidzoši, ka daudzi pacienti par HPV klātbūtni uzzina tikai pirmā trimestra pārbaudes laikā.

Papilomu klasifikācija

Papilomas var parādīties uz ādas vai gļotādām. Parasti šādi veidojumi ir labdabīgi, taču pastāv zināms to ļaundabīgas deģenerācijas risks. Slimību kopumā raksturo plaša izplatība un atkārtota gaita, tas ir, veidojumi var izzust un parādīties jaunās vietās.

Dažādi papilomas vīrusa veidi izraisa dažādu ādas bojājumu veidošanos. Visizplatītākās iespējas ir:

 • Vienkāršas (vulgāras) kārpas.
 • Plantāra kārpas.
 • Plakanās kārpas.
 • Filamentveida papilomas (akrohordi).
 • Kondilomas (anoģenitālās kārpas).
 • Choroid papiloma.
 • Bazālo šūnu papilomas.

Jāatzīmē, ka HPV klīniskās izpausmes biežāk sastopamas sievietēm. Savukārt vīrieši darbojas kā vīrusa nesēji un pārnēsā to mājsaimniecības vai seksuāla kontakta ceļā.

Atsevišķi ir vērts atzīmēt, ka visas papilomas parasti iedala zema un augsta onkogēna riska veidojumos:

 • Pirmajā grupā ietilpst izaugumi, kas parādījās HPV tipu rezultātā, piemēram, 1, 2, 3, 5, 6, 11, 30 utt.
 • Augsta onkogēna riska grupā jāatzīmē HPV 16, 18, 31, 33, 35 u. c.

Tomēr šāds sadalījums ir nosacīts, jo pirmās grupas vīrusa klātbūtne negarantē aizsardzību pret onkoloģiju, un arī otrās kategorijas HPV klātbūtne nav 100% ļaundabīgu procesu attīstības risks.

Izskata simptomi

Vairumā gadījumu HPV nav izteikti simptomi līdz veidojumu parādīšanās brīdim. Tāpēc pacientam visbiežāk nav aizdomas par šādas slimības klātbūtni. Saskaņā ar statistiku, līdz 90% pasaules iedzīvotāju var būt inficēti ar cilvēka papilomas vīrusu. Tomēr oficiālie rādītāji ir daudz mazāki – apstiprināta diagnoze ir tikai aptuveni 13-15% iedzīvotāju. Tajā pašā laikā infekcijas izplatība pēdējos gados ir palielinājusies vairāk nekā 10 reizes.

Neoplazmas raksturo atpazīstams izskats. Tie var būt veidoti kā papilla uz šaura kātiņa vai būt plakani. Parasti tās ir diezgan blīvas uz tausti (bet dažreiz tiek konstatētas arī mīkstas kārpas). Izaugumu krāsa variē no gaiši rozā mīkstuma līdz tumši brūnai. Bet jāsaprot, ka klīniskās izpausmes atšķiras atkarībā no HPV veida un veidojumu lokalizācijas:

 • Vulgārajām kārpas visbiežāk ir raupja virsma. Tos raksturo diametrs, kas lielāks par 1 mm. Dažkārt veidojumi ir diezgan lieli un to tuvuma dēļ saplūst viens ar otru, veidojot plašas bojājuma zonas. Šīs kārpas bieži atrodas uz plaukstām un ceļiem.
 • Plakano papilomu simptoms ir ādas krāsas izmaiņu trūkums, nieze vai sāpes. Šādām kārpām ir gluda virsma, taču ārēji tās joprojām ir diezgan atšķiramas. Turklāt tiem ir raksturīga blīva struktūra.
 • Filamentveida papilomas bieži atrodamas ap acīm, uz kakla, padusēs un cirkšņos. Viņiem ir raksturīgs izskats - mazi dzelteni pumpiņas. Laika gaitā tie maina savu formu un kļūst iegarenāki, var būt līdz 6 mm gari.
 • Plantāra kārpas raksturo to mazais izmērs un spīdīgā virsma. Veidojumi ir lokalizēti, kā norāda nosaukums, uz pēdām. Šī iemesla dēļ tie var izraisīt diskomfortu un sāpes ejot. Bieži vien ap šādām kārpām veidojas mazi "meitas" izaugumi mazu burbuļu veidā.
 • Ļoti bieži HPV provocē anogenitālo kārpu (kārpu) parādīšanos. Vairāk nekā 90% gadījumu šādas neoplazmas izraisa 6. un 11. tipa papilomas vīruss. Kondilomas atrodas uz dzimumorgāniem, bieži izraisot diskomfortu un sāpīgumu.

Ir arī specifiskāki papilomu veidi, kas var būt viena vai cita veida HPV rezultāts. Piemēram, dažiem cilvēkiem ir Lewandowski-Lutz papilomas. Tie ir vairāki, atrodas uz rokām un kājām, tiem ir sarkanbrūns nokrāsa un izvirzīti virs ādas virsmas.

Pacientiem bieži ir subjektīvi vīrusa saasināšanās simptomi. Iespējamās izpausmes ir šādas:

 • Atsevišķi vai vairāki veidojumi papulu vai plankumu veidā uz ādas un gļotādām.
 • Nieze un parestēzija (jutības traucējumi) skartajā zonā.
 • Sāpīgums seksuāla kontakta laikā (ar anogenitālo kārpu parādīšanos).
 • Ādas dedzināšana un sāpīgums.
 • Plaisas, ādas asiņošana skartajās vietās.
papilomu noņemšana

Iespējamās komplikācijas

21. gadsimta sākumā vīrusa laboratoriskās diagnostikas metodes būtiski uzlabojās, kā rezultātā HPV sāka konstatēt biežāk. Tas zināmā mērā ļāva ietekmēt infekcijas izplatību, kā arī labāk kontrolēt iespējamās komplikācijas.

Vairumā gadījumu papilomas ir labdabīgas, taču nevajadzētu ignorēt to izskatu. Daži vīrusa veidi tiek uzskatīti par onkogēniem, kas nozīmē, ka tie var izraisīt nopietnas veselības problēmas.

Vairāki HPV veidi provocē dzemdes kakla, vulvas vai maksts vēzi un dažos gadījumos kļūst par anālā vēža un dzimumlocekļa vēža vaininiekiem:

 • CC (dzemdes kakla vēzis) ir otrs izplatītākais ļaundabīgais audzējs pēc krūts vēža. Vairumā gadījumu šo patoloģiju izraisa 16. un 18. tipa vīruss. Katru dienu mūsu valstī no šīs slimības mirst vairāk nekā 20 sieviešu.
 • Vulvas un maksts vēzis veido līdz 5% gadījumu starp visām anogenitālām ļaundabīgām patoloģijām. Turklāt katrs 10. šāda vēža gadījums ir saistīts ar HPV 6. un 11. tipu, ko uzskata par zemu onkogēnu. Zīmīgi, ka tieši šīs cilvēka papilomas vīrusa šķirnes visbiežāk izraisa anogenitālās kārpas.
 • Anālo vēzi visbiežāk izraisa HPV 16. un 18. tips. Sievietēm šī patoloģija notiek gandrīz pusotru reizi biežāk.
 • Dzimumlocekļa vēzis veido apmēram 0, 5% no visām onkoloģiskām patoloģijām vīriešiem. Visbiežāk par slimības cēloni kļūst 6. , 11. , 16. un 18. tipa papilomas vīrusi.

Tas ir, mēs varam secināt, ka lielāko daļu HPV komplikāciju izraisa tie paši vīrusu veidi, kas provocē papilomu parādīšanos uz ķermeņa. Tāpēc eksperti iesaka neatstāt novārtā ārstēšanu šādu neoplazmu parādīšanās gadījumā.

Papilomu diagnostika

Lai diagnosticētu HPV, pacientam jāpiesakās pie dermatovenerologa. Ja parādās pat atsevišķas kārpas, ieteicams meklēt padomu. Obligāta tikšanās ar speciālistu būs nepieciešama šādos gadījumos:

 • Pēc traumas palika brūce, kas ilgu laiku nedzīst.
 • Ir šķidruma izdalīšanās vai papilomas sāpīgums.
 • Ir izmaiņas veidojuma izmērā vai krāsā.
 • Ir nepatīkama smaka vai strutas izdalīšanās.
 • Augšanas zonā ir matu izkrišana.

Ārsts veiks ārēju pārbaudi, lai apstiprinātu vai noliegtu papilomu klātbūtni. Nevar iztikt arī no virknes laboratorisko izmeklējumu, jo ir svarīgi noteikt vīrusa veidu un tā iespējamās sekas.

Visbiežāk tiek piešķirti šādi pētījumi:

 • vispārēja asins analīze;
 • asins ķīmija;
 • polimerāzes ķēdes reakcijas (PCR) metode;
 • retos gadījumos veidojumu biopsija.

Diagnozes pamatā ir asins analīze ar PCR. Ar tās palīdzību iespējams noteikt HPV klātbūtni, noteikt precīzu vīrusa veidu un arī to, vai slimība ir kļuvusi hroniska.

Mūsu valstī tagad tiek praktizēta pieeja diagnostikai, ieskaitot profilaktisko skrīningu. Tā ieviešanai tiek izmantots HPV PCR tests, jo pat viena šāda testa veikšana dzīves laikā var novērst iespējamās infekcijas komplikācijas.

Ja nepieciešams, tiek piešķirtas papildu pētījumu metodes. Piemēram, lai pārbaudītu, vai dzemdes kakla epitēlijā nav izmaiņu, ko varētu izraisīt HPV, tiek izmantots Pap tests (šūnu citoloģiskā mikroskopija ar Papanicolaou traipu). Tāpat diagnozes ietvaros var veikt paplašinātu kolposkopiju vai no dzemdes kakla izņemto audu histoloģisku izmeklēšanu.

Pacientam var tikt nozīmēta saistīto speciālistu konsultācija un apskate: piemēram, alergologs, imunologs, urologs, ķirurģiskais onkologs. Sievietēm bieži jākonsultējas ar akušieri-ginekologu, lai noteiktu dzemdes kakla, vulvas vai maksts fona un displastiskos procesus.

Turklāt ar HPV saistītu slimību diagnostikā bieži tiek izmantotas papildu diagnostikas metodes:

 • klīniski vizuāli;
 • kolposkopisks;
 • citoloģiskā;
 • imūncitoķīmiskais;
 • histoloģiska;
 • Datortomogrāfija;
 • ultraskaņas izmeklēšana (ultraskaņa) utt.

Ārstēšana un profilakse

Pilnībā papilomas vīrusu nevar izārstēt. Tas nenozīmē, ka pacientam nav jākonsultējas ar ārstu. Svarīgi ir noteikt, ar kādu vīrusa veidu pacients ir inficēts, vai nepastāv ļaundabīgu audzēju rašanās risks un kāpēc papilomas parādījušās tieši tagad (pēkšņi cilvēkam ir citas nopietnas veselības problēmas). Turklāt vairumā gadījumu tiek ārstēti infekcijas simptomi, tas ir, papilomas - tie tiek noņemti. Tas palīdz novērst ievainojumus un atkārtotu inficēšanos.

Ārstēšanas režīms vienmēr tiek izvēlēts individuāli, jo tajā jāņem vērā infekcijas veids, esošās klīniskās izpausmes un organisma individuālās īpašības.

Ļoti bieži PCR diagnostikas laikā pacients konstatē vīrusa klātbūtni organismā, bet klīniskas izpausmes nav. Šajā gadījumā var izmantot profilaktisko terapiju, izmantojot citostatiskos līdzekļus. Ar tās palīdzību ir iespējams uz laiku apturēt vīrusa attīstību un novērst simptomu parādīšanos.

Gadījumā, ja cilvēkam ir papilomas, to noņemšana būs nepieciešama. Mūsdienu dermatoloģijā tiek izmantotas vairākas efektīvas metodes, kas ļauj noņemt veidojumus dažādās ķermeņa daļās un gļotādās. Visbiežāk izmantotās procedūras ir:

 • Kriodestrukcija. Izņemšanas tehnika ar šķidro slāpekli. Notiek ietekme uz skartajām ķermeņa zonām, zemas temperatūras ietekmē veidojuma audi atmirst, kas ļauj noņemt papilomas, nesabojājot ādu un ar minimālu infekcijas risku. Tehnikas priekšrocības ietver ierobežotas nekrozes zonas veidošanos un apkārtējo audu bojājumu neesamību, jo šķidrais slāpeklis tiek uzklāts uz skartajām vietām. Tomēr epitēlija atjaunošanas process var būt diezgan garš.
 • Elektrokoagulācija. Šīs metodes pamatā ir augstfrekvences elektriskās strāvas iedarbība. Šādai papilomu ārstēšanai raksturīga pieņemama cena, taču tā var būt ļoti traumatiska. Siltumenerģijas ietekme izraisa intersticiālā šķidruma iztvaikošanu un audu koagulāciju. Rezultātā ir iespējams likvidēt atsevišķus vai vairākus veidojumus dažādās ķermeņa daļās. Tehnika ir diezgan vienkārša, taču tai ir dažas kontrindikācijas.
 • lāzera iznīcināšana. Viens no efektīviem papilomu un kondilomu noņemšanas veidiem ir lāzera iedarbība. Visbiežāk izmantotais augstas intensitātes CO2 lāzers. Lāzera starojuma enerģijas dēļ audi ātri uzsilst, kas tajos izraisa destruktīvus procesus. Neoplazmu vienkārši iznīcina intersticiāla šķidruma iztvaikošana. Šādas ārstēšanas priekšrocības ietver punktu iedarbības iespēju un minimālu traumu apkārtējos veselos audos. Turklāt dzīšanas process ir ātrs un viegls, neveidojas rētas vai rētas.
 • Radioķirurģija (radioviļņu noņemšana). Šī ir atraumatiska papilomu noņemšana, iegriežot un koagulējot audus ar radionazi. Metodes pamatā ir radioviļņu iedarbība, kas ļauj sasniegt pilnīgu audzēja likvidēšanu ar minimālu diskomfortu un bez asiņošanas. Šāda HPV ārstēšana tiek uzskatīta par diezgan efektīvu. Turklāt ir iespējams veikt attālu veidojumu biopsiju.
 • Ķirurģiskā noņemšana. Traumatiskākā un tāpēc reti izmantotā metode. Visbiežāk to izmanto lielu bojājumu zonu noņemšanai vai, ja ir aizdomas par ļaundabīgu augšanas deģenerāciju, jo ir iespējams veikt noņemto audu biopsiju. Operācijas laikā tiek noņemtas ne tikai papilomas, bet arī daļa no veseliem blakus audiem. Pēc procedūras nepieciešama ilga atveseļošanās, pastāv arī rētu un rētu risks.

Dažos gadījumos pacientam var nozīmēt papildu zāļu terapiju. Tas bieži ietver citotoksisku zāļu lietošanu, kas aptur vīrusu šūnu dalīšanos. Ir iespējams arī ņemt līdzekļus vietējās imunitātes palielināšanai un citu hronisku patoloģiju ārstēšanai. Pēdējos gados ārstēšanas shēmā bieži ir iekļautas pretvīrusu zāles ar imūnmodulējošām īpašībām.

Kas attiecas uz tautas līdzekļiem papilomu ārstēšanai cilvēkiem, tos var saukt par neefektīviem un pat bīstamiem. Vairumā gadījumu ar šādām metodēm veidojumi tiek likvidēti tikai uz laiku - papilomas var atkal parādīties tajā pašā vietā. Turklāt šādas metodes nevar izmantot, ja veidojumi asiņo vai izraisa sāpes.

Īpaša vieta to izraisīto HPV un papilomu primārajā profilaksē ir pretvīrusu vakcīnu lietošanai. Mūsu valstī šim nolūkam tiek izmantotas 2 vakcīnas, kas ļauj pasargāt sevi no izplatītākajiem vīrusa veidiem (6, 11, 16 un 18). Labākais risinājums ir vakcinēties pirms dzimumakta sākuma, tas ir, laikā, kad nav iespējama kontakta ar HPV. Protams, šāda vakcīna nespēs pilnībā aizsargāt pret vīrusu, jo infekcija var notikt pat dzimšanas laikā. Tāpēc neaizmirstiet par vienkāršiem ieteikumiem:

 • Izvairieties no gadījuma dzimumakta un nepalaidiet uzmanību kontracepcijas līdzekļiem.
 • Pieturieties pie pareiza uztura.
 • Ievērojiet personīgās higiēnas noteikumus.
 • Neizmantojiet citu cilvēku higiēnas līdzekļus.
 • Regulāri apmeklējiet ārstus.

Pati HPV klātbūtne organismā nav iemesls satraukumam vai nekontrolētai dažādu medikamentu uzņemšanai. Tomēr tas ir signāls pievērst uzmanību savai imunitātei, ievērot veselīgu dzīvesveidu un atteikties no sliktiem ieradumiem. Noteikti konsultējieties ar savu ārstu, lai uzzinātu, kādi testi un cik bieži jums jāveic. Tātad jūs varat novērst bīstamas infekcijas komplikācijas un sasniegt ilgstošu remisiju.

Ja esat atradis papilomām līdzīgas neoplazmas, labāk ir sazināties ar specializētu klīniku. Pieredzējuši dermatologi palīdzēs noteikt jaunveidojumu cēloni uz ādas un, ja nepieciešams, izvēlēsies ārstēšanas metodi!

Svarīgs!

Šajā rakstā sniegto informāciju nevajadzētu izmantot pašdiagnozei vai pašapstrādei. Lai veiktu pareizu diagnozi un ārstēšanu, vienmēr jākonsultējas ar ārstu.